8 квітня 2013 на території Національного заповідника «Софія Київська» в приміщенні пам’ятки архітектури XVIII ст. «Брама Заборовського» відбулося урочисте відкриття виставки «Бурштинові мозаїки в Софії Київській».
Експозиція створена в рамках спільного проекту Національного заповідника «Софія Київська» та Міжнародного благодійного фонду «Українська родина» за підтримки Асоціації «Український Бурштиновий Світ».
Представлені мозаїчні панно – вперше у світі відтворені сучасними митцями України та Італії з використанням українського бурштину в класичній мозаїчній техніці за мотивами візантійських мозаїк та фресок, що збереглися у Софійському соборі, Михайлівському Золотоверхому соборі та Кирилівській церкві.
«Два благословенні Всевишнім Світи – Світ Святої Софії Київської і Світ українського «Каменю Сонця» - допустили нас нинішніх до відтворення унікальних тисячолітніх пам’яток. Своєрідний «Бурштиновий Шлях» у просторі і часі: синергія Духу, Любові і Майстерності поколінь, розділених тисячоліттям», - впевнена Галина Симха, Голова Правління МБФ «Українська родина».
«Поєднання класичної мозаїчної техніки з теплим сяйвом бурштину є надзвичайно органічним і символізує Україну, як державу, що високо цінує спадщину минулих поколінь та піклується про майбутнє. Так з’явилася одна з перших ідей виконання мозаїк – образ Богоматері Оранти, відтворений в українському бурштині», - коментує Ліна Даміані, автор мозаїчних панно.
В рамках виставки представлені роботи:
- «Бурштинова Оранта» - відтворений у бурштині мозаїчний образ Оранти (ХІ ст.), центральної постаті у консі апсиди головного вівтаря Храму Софії Київської.
- «Дерево Софії» - мозаїчне панно, на якому символи з фресок і мозаїк Храму Софії Київської поєднані у філософській концепції світового «Дерева Життя».
- Авторська мозаїка «Ангел згортає небо у сувій» за мотивами фрески XII ст., що знаходиться в Кирилівській церкві.
Також, в рамках спільного проекту Національного заповідника «Софія Київська» та МБФ «Українська родина», розпочинає роботу культурологічно-просвітницький проект «Школа-студія мозаїки в Софії Київській». Мета проекту – наблизити мистецькі надбання попередніх поколінь до сучасників. «Неперевершеною є ідея «живої» майстерні, що діє на території музею, - вважає професор Марко Санті, президент і художній директор «Групи Мозаїчистів Равенни», - відвідувачі зможуть бачити як створювались мозаїки, який шлях вони проходять через руки майстра та якими їх потім бачать тисячі людей». В школі-студії відбуватимуться майстер-класи з мозаїки і лекції професійних мозаїчистів України і світу з історії мозаїчного мистецтва для дітей і дорослих.